Gonadotrophin chorionic (HCG)

Opinie przez Warszawski Koks

hcg

Gonadotrophin chorionic – HCG to skrót od nazwy Human Chorionie Gonadotropin. W Polskim nazewnictwie jest to ludzka gonadotropina kosmówkowa. Hormon HCG ten jest standardowo wykorzystywany do badania ciąży u kobiet. W pierwszym okresie ciąży poziom tej gonadotropiny mocno wzrasta aby później opaść jednak testy ciążowe wykorzystują ten fakt aby wykryć ewentualne zapłodnienie. Działanie HCG jest podobne do jednego z hormonów tropowych LH (hormonu luteinizującego). Jak wiadomo LH u mężczyzn stymuluje wytwarzanie spermy w jądrach. W Polsce dostępnych jest kilka leków opierających się na gonadotropinie kosmówkowej. Z głównie występujących można wymienić Biogonadyl i Pregnyl. W medycynie stosowany jest głównie w schorzeniach typu: niepłodność u kobiet z niedoborem gonadotropin, niepłodność u mężczyzn (hipogonadyzm), czy zaburzeń ja zstępowania jąder, nie wywołane przeszkodami anatomicznymi.

Zastosowanie tego środka u ćwiczących kobiet nie przynosi korzyści jednak dla mężczyzn jest to jeden z poważniejszych leków odpowiadających za przywrócenie odpowiedniej pracy osi przysadka-podwzgórze-jądra. Otóż użycie gonadotropiny kosmówkowej imituje działanie hormonu luteinizującego, który odpowiedzialny jest za sygnał dla jąder do produkcji własnego testosteronu. Wygląda to w uproszczeniu tak: w czasie normalnej egzystencji hormony tropowe (w tym właśnie LH) są normalnie produkowane przez przedni płat przysadki mózgowej dając sygnały m.in. gonadom (gruczołom płciowym) do tworzenia hormonów płciowych określających płeć osobnika. W tym wypadku jest to testosteron. W przypadku iniekcji egzogennego testosteronu zostaje praktycznie natychmiast zahamowana produkcja własnego LH, a co za tym idzie także produkcja własnego testosteronu. Podczas cyklu nie musi to być problemem bowiem dostarczamy testosteron w formie iniekcji z zewnątrz, natomiast najważniejszym aspektem nas interesującym jest odzyskanie utraconej możliwości produkcji własnego testosteronu po cyklu. Nagłe zaprzestanie dostarczania egzogennego hormonu nie spowoduje natychmiastowego przywrócenia jądrom ich funkcji, a dodatkowo wysoki poziom kortyzolu wpłynie w ogromny sposób na spadki po cyklu. Nie tego chyba chcemy. Dzięki HCG i jego działaniu imitującemu LH – jesteśmy w stanie odzyskać sprawność jąder i zminimalizować możliwe spadki spowodowane dużą ilością kortyzolu, którego pojawienie się spowodowane jest głównie niskim poziomem androgenów.  Zamów przez internet z wysyłką.

Gonadotrophin chorionic (HCG)

Najważniejszym zadaniem gonadotropiny kosmówkowej jest jednak przywrócenie prawidłowej reakcji jąder na wytwarzany w przysadce hormon luteinizujący. Poprzez długotrwale zaprzestanie produkcji tego hormonu zdolność jąder do odpowiedniego reagowania nań jest mocno upośledzona. Nawet gdyby udało nam się odtworzyć prawidłowe wydzielanie LH przez przysadkę (odpowiedniej jego ilości) nie oznacza to od razu przywrócenia zdolności jąder do wytwarzania odpowiednio dużej dawki endogennego testosteronu. HCG jest w stanie także i do tego celu bywa z powodzeniem używany – przywrócić utraconą masę jąder. które podczas długo trwającego cyklu mogły ulec atrofii.

Nieodpowiednie stosowanie HCG może mieć jednak także odwrotny do zamierzonego skutek. Zbyt duży poziom testosteronu wywołany stosowaniem tego leku może tak samo zablokować prawidłową prace podwzgórza i przysadki jak stosowanie SAA. Także zawyżone poziomy estrogenów mogą się pojawić a za nimi wszelkie skutki uboczne z tego faktu wynikające szczególnie, że środek ten potęguje możliwą aromatyzację androgenów przez zwiększony poziom cAMP w komórkach Leydinga. cAMP zwiększa aktywność komórkową dlatego też ewentualna aromatyzacja jest możliwa. Z tego powodu też użycie HCG oraz dawki są różne i zależą od przeprowadzonego cyklu oraz ilości użytego środka jak i czasu trwania całego cyklu. Inaczej będzie wyglądać użycie środka przy cyklu złożonym np. z 500mg testosteronu cypionate, a inaczej w przypadku 300mg holdenonu + 750mg Omnadrenu. Generalnie HCG jest używane głównie przy długo trwających cyklach, tak więc amatorskie użycie np. 150mg testosteronu enanthate wraz z 150mg stanozololu tygodniowo nie wymaga zazwyczaj potrzebnych iniekcji HCG.

Jak wyżej wspomniano. HCG imituje tylko działanie LH. Nie jest idealnym środkiem zwalczającym blokowanie endogennego testosteronu. Do tego celu znacznie efektywniejsze będą środki typu SERM – Clomid i Nolvadex, odblokowujące prawidłowe funkcjonowanie podwzgórza. Oczywiście to także powoduje przywrócenie sekrecji endogennego testosteronu, jednak na zasadach innego mechanizmu niż HCG. Bardzo skutecznym okazuje się być połączenie HCG z Nolvadexem i Clomidem w ramach odblokowania – HCG przywracając aktywność jąder. SERM odblokowując podwzgórze i przywracając odpowiednie wydzielanie gonadotropin z przysadki jednak głównie w przypadku naprawdę złożonych cykli. Używanie małej ilości środków i w krótszym okresie czasu nie wymaga od stosującego tak złożonych zabiegów. Natomiast u zaawansowanych koksiarzy jak i u np. trójboistów stosujących duże dawki testosteronu długotrwale schemat taki przyczyni się do szybkiego przywrócenia prawidłowego poziomu testosteronu, który pozostanie w miarę stabilny po odstawieniu środków. Jest to najlepsze możliwe działanie w celu zachowania jak największego odsetku przyrostów z cyklu.  Zamów przez internet z wysyłką.