Skutki uboczne

Skutki uboczne sterydów anabolicznych są praktycznie nieuniknione z tego powodu, że sterydy anaboliczne są substancjami, które mocno wpływają na ludzki organizm – intensyfikując procesy anaboliczne i wpływając również na gospodarkę hormonalną ludzkiego organizmu. W kulturystyce i innych sportach stosowanych jest wiele różnych sterydów anabolicznych – niestety ich wadą jest to, że wywołują one u sportowców szereg efektów ubocznych. Efekty uboczne sterydów można podzielić na te związane z ogólną kondycją organizmu oraz na efekty uboczne związane z oddziaływaniem androgennym sterydów. Polecamy za darmo do pobrania książka trening siłowy dla każdego!

skutki-uboczne-sterydy-anaboliczne

Skutki uboczne stosowania sterydów anabolicznych
 Wyniszczenie organizmu:

– upośledzenie funkcjonowania wątroby i nerek,

– zatrzymywanie w organizmie wody praz elektrolitów (tzw. endema),

– pojawienie się zmian skórnych (np. ropni),

– nadciśnienie tętnicze,

– zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego,

– pojawienie się zaburzeń psychicznych,

– problemy z układem sercowo-naczyniowym,

– bóle stawów i kręgosłupa,

– zespół odwróconej anoreksji,

– problemy ze snem,

– zmiejszenie odporności układu immunologicznego.

 Zmiany w układzie hormonalnym:

– feminizacja (pojawienie się ginekomastii czy odkładanie się tkanki tłuszczowej w miejscach charakterystycznych dla kobiecej sylwetki),

– przerost prostaty,

– maskulinizacja,

– łysienie,

– zmiany w libido (nadmierny wzrost lub osłabienie),

– atrofia (zanik) jąder.

Warto także pamiętać o innych groźnych skutkach stosowania sterydów anabolicznych. Niestosowanie się do podstawowych zasad higieny w przypadku stosowania domięśniowych sterydów może grozić zakażeniem takimi chorobami, jak żółtaczka wszczepienna czy AIDS. Co więcej sterydy mogą być środkami silnie uzależniającymi psychicznie, bez których potem ciężko się obejść. Dlatego warto się zastanowić nad sensem ich przyjmowania.