Intensywny trening aerobowy

Opinie przez Warszawski Koks

Podczas gdy w przypadku treningów anaerobowych kluczowa jest intensywność, przy ćwiczeniach aerobowych liczy się czas ich trwania. Co prawda nie jest trudno podwyższyć puls do pożądanego poziomu, ale sztuką jest utrzymanie go na tym poziomie przez pewien minimalny czas. Dlatego też większość ćwiczeń z ciężarami jest formą trenowania anaerobowego, a nie aerobowego. Układ oddechowy po prostu nie jest w stanie dostarczać wystarczającej ilości tlenu tak, by przenieść nacisk ze spalania ATP i glikogenu na spalanie tłuszczu.

Nie istnieje próg, powyżej którego trening staje się aerobowy, ale powinno się podnieść tempo pracy serca do pożądanego poziomu i utrzymać je przez co najmniej 20 minut. Kulturyści nie powinni jednak zmuszać serca do tak intensywnej pracy przez dłużej niż 40 minut. Co prawda przesadzony jest argument, ze po dłuższym czasie organizm dla pozyskania energii „spala” mięśnie – chyba ze trening kondycyjny pchnie się do ekstremum, jak na przykład bieg maratończyka – to jednak kulturyści osiągają po 40 minutach poziom, na którym maleją osiągane przyrosty mięśni. Była amerykańska mistrzyni aerobiku i zawodowiec fitnesu IFBB MaDonna Grimes twierdzi, ze idealny czas trwania sesji aerobiku wynosi 30 minut. Łącznie z rozgrzewką, studzeniem mięśni i dodatkowymi ćwiczeniami na mięśnie brzucha zajęcia aerobiku zwykle trwają u niej 60-75 minut.

Poziom intensywności trenowania aerobiku zależy od celów, jakie chcesz osiągnąć. Początkujący, którzy pragną jedynie poprawić swą kondycję i sprawność, powinni na początku ćwiczyć w okolicy dolnej granicy pożądanego tempa bicia serca – powiedzmy 60-70% maksymalnego pulsu. Ci zaś, których interesuje podwyższenie sprawności sportowej, powinni zwiększyć intensywność i osiągać puls wynoszący ok. 85% maksymalnego. Tak jak przy treningach siłowych, najlepiej zaczynać od poziomu odpowiadającemu twojej aktualnej kondycji i stopniowo zwiększać intensywność treningów.

Z jaką częstotliwością uprawiać aerobik? I znów nie ma tu jednoznacznej reguły, choć MaDonna zleca cztery 30-minutowe sesje w tygodniu dla utrzymania dobrej ogólnej kondycji fizycznej. Kulturyści, którym zależy na zwiększeniu masy, mogą zredukować tę liczbę do trzech na tydzień. Zapewni to znaczne korzyści płynące z aerobiku bez uszczuplania ciężko wypracowanych mięśni